1 2 3 4
 
منو اصلی
 
صفحه اصلي > نمایش اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

اعتبار بخشی خوابگاههای دانشجویی

اعتبار سنجی خوابگاه‌های ملکی، مجردی و وقفی دانشگاه‌های علوم پزشکی در حال انجام است/

اعتبار سنجی خوابگاه‌های ملکی، مجردی و وقفی دانشگاه‌های علوم پزشکی در حال انجام است/رتبه‌بندی بر اساس ۵ محور انجام می‌شود.

 

رئیس اداره رفاهی و امور خوابگاه‌های وزارت بهداشت از انجام رتبه‌بندی و اعتبارسنجی خوابگاه‌های ملکی، مجردی و وقفی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور خبر داد و گفت: اعتبارسنجی خوابگاه‌ها بر اساس ۵ محور شهرسازی، معماری، عمرانی، تاسیسات و تجهیزات صورت می‌گیرد.

افسانه صادقی در گفت وگو با خبرنگار مفدا اظهار داشت: این اعتبارسنجی خوابگاه‌ها  که با هدایت مدیردانشجویی مناطق دهگانه دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور انجام می‌شود فقط شامل خوابگاه‌های ملکی، مجردی و وقفی دانشگاه‌های علوم پزشکی است و خوابگاه‌های خودگردان و استیجاری و متاهلین را شامل نمی‌شود.البته در گام دوم بنا داریم این نوع خوابگاه‌ها را نیز با تعیین شاخص‌های مربوطه، اعتبارسنجی کنیم.

وی با اشاره به تشکیل تیم‌های ارزیاب اعتبارسنجی خوابگاه‌های دانشجویی و فعالیت آنها یادآور شد: هر تیم ارزیاب اعتبارسنجی خوابگاه‌های دانشجویی شامل ۵ نفر هستند که شامل مدیردانشجویی، رئیس اداره خوابگاه‌های پسران، رئیس اداره خوابگاه دختران، مسئول بخش آی تی دانشگاه و یک کارشناس فنی از دانشگاه مربوطه می‌باشد.

صادقی خاطرنشان کرد: هر یک از محورهای ۵گانه شاخص اعتبارسنجی خوابگاه‌ها دارای زیرشاخه‌های معیار اعتبارسنجی خوابگاه‌ها و چک‌لیست‌های تعیین شده هستند که تمامی خوابگاه‌های دانشجویی بر اساس آنها رتبه‌بندی می‌شوند.

صادقی کیفیت بافت شهری پیرامون محیط‌های خوابگاهی، طراحی خوابگاه استاندارد، استحکام بنا، انطباق با دستورالعمل ایمنی خوابگاه‌، تطبیق با مقررات ملی ساختمان و تجهیزات رفاهی را از جمله معیارهای تعیین شده برای اعتبارسنجی و رتبه‌بندی خوابگاه‌ها ذکر کرد و گفت: این معیارها هر کدام دارای یک تا چند چک‌ لیست هستند.

رئیس اداره رفاهی و امور خوابگاه‌های وزارت بهداشت گفت: به عنوان مثال، « شهرسازی» به عنوان یکی از محورهای اصلی اعتبارسنجی خوابگاه‌ها، دارای معیاری تحت عنوان« کیفیت بافت شهری پیرامون» می‌باشد و این معیار، دارای دو چک‌ لیست وضعیت فرهنگی- اجتماعی و وضعیت امنیتی خوابگاه‌ها است که تیم‌های ارزیاب ما برای اعتبارسنجی و رتبه‌بندی خوابگاه‌ها بر اساس وضعیت خوابگاه‌ها بر اساس معیارها و شاخص‌های تعیین شده به خوابگاه‌ها نمره می‌دهند.

صادقی با اشاره به تعیین چک‌لیست‌های اعتبارسنجی خوابگاه‌های دانشجویی اظهار داشت: وضعیت امنیتی، ضوابط خوابگاه استاندارد، دارا بودن طراحی خوابگاهی، دارا بوده نقش سازه تایید شده نظام مهندسی، تاییده پایداری لرزه‌ای از مراجع ذی‌صلاح، مشخصات ساختمان خوابگاه، تامین تاسیسات برقی، مکانیکی ساختمان، آسانسورها و پله‌های برقی خوابگاه، نوع لوله‌کشی گاز طبیعی ساختمان وهمچنین امکانات رفاهی فردی و عمومی از جمله این چک‌لیست‌ها برای تعیین اعتبارسنجی خوابگاه‌های دانشجویی است.

وی با بیان اینکه اجرای اعتبارسنجی خوابگاه‌های دانشجویی از یک هفته گذشته در دانشگاه‌های علوم پزشکی آغاز شده است، گفت: طرح ارزیابی و اعتبارسنجی و رتبه بندی خوابگاه‌های مجردی و ملکی دانشگاه‌های علوم پزشکی در راستای اجرای سیاست‌های کلان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و اجرای برنامه عملیاتی دانشگاه‌ها در حال انجام است و قرار است تا قبل از آغاز سال تحصیلی، همه خوابگاه‌های تحت پوشش را رتبه بندی واعتبارسنجی کنیم.

صادقی با اشاره به مزیت‌های اعتبارسنجی و رتبه‌بندی خوابگاه‌های دانشجویی گفت : برنامه ابلاغی اعتباربخشی و رتبه بندی خوابگاهها از سوی وزارت بهداشت قطعا  باعث شناخت نقاط قوت وضعف خوابگاه‌ها و کمک به ارتقای سطح کیفی خوابگاه‌ها و حرکت به سوی استاندارد شدن خوابگاه‌های دانشجویی می‌شود.

وی به دستاوردهای مثبت اعتبارسنجی خوابگاه‌های دانشجویی اشاره کرد و اظهار داشت: خوابگاه‌های دانشجویی بر اساس معیارها و چک‌لیست‌های تعیین شده، در ۴ سطح رتبه‌بندی می‌شوند و آن وقت می‌توان مشخص کرد هر یک از خوابگاه‌های ملکی یا وقفی ما در چه سطحی از استانداردها قرار دارند و اگر این خوابگاه از نظر استحکام بنا و مقاومت در برابر زلزله مشکلی نداشته باشد، وزارت بهداشت برای برطرف کردن نقایص خوابگاه و رسیدن به سطح استاندارد، کمک مالی وتامین اعتبار به دانشگاه مربوطه خواهد کرد تا بخش‌هایی از خوابگاه که به لحاظ معماری یا استحکام بنا و یا طراحی و تجهیزات رفاهی مشکل دارند، بهسازی و ترمیم شوند تا بعد از رفع مشکل بتوان با کمک وزارتخانه و دانشگاه، سطح آن خوابگاه را ارتقاء دهیم.

صادقی در پاسخ به این سوال که اعتبارسنجی غذاخوری وسلف‌های دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام شده یاخیر؟ اظهار داشت: ماه گذشته اعتبارسنجی غذاخوری و سلف‌های دانشجویی انجام شده است و تیم‌های ارزیاب ما بر اساس شاخص‌هایی تعیین شده، غذاخوری‌های دانشجویی را مورد اعتبارسنجی قرار دادند.

 

 سامانه اعتبارسنجی خوابگاه‌های دانشجویی طراحی و ایجاد شد.

صادقی همچنین از طراحی و ایجاد سامانه اینترننتی اعتبارسنجی خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور خبر داد و گفت: این سامانه طراحی و راه‌اندازی شده است و برای ورود به این سامانه رمز عبور طراحی شده است که مثلا روسای تیم‌های ارزیابی کننده اعتبارسنجی خوابگاه‌ها و مسئولان بخش آی‌تی دانشگاه با ورود به این سامانه می‌توانند خوابگاه‌های مورد بازدید خود را بر اساس معیارها و چک‌لیست های تعیین شده رتبه‌بندی کنند.

صادقی ابراز امیدواری کرد اعتبارسنجی و رتبه‌بندی خوابگاه‌های دانشجویی گامی مثبت در راستای بهبود کیفیت خوابگاه‌های دانشجویی و رسیدن به شاخص‌های استاندارد باشد.


١٤:٢٩ - دوشنبه ٦ شهريور ١٣٩٦    /    عدد : ٥٠٧٣٠    /    تعداد نمایش : ١٢٨٢


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.